Turpmākajos mēnešos Latvijā gaidāmas netipiski lielas cenu izmaiņas

Jūnijā Latvijā ir nedaudz samazinājusies patēriņu cenu inflācija, un salīdzinājumā ar iepriekšējā gada jūniju patēriņa cenas Latvijā augušas par 3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija.

Tas ir lēnākais patēriņa cenu kāpums Latvijā pēdējo 3 mēnešu laikā, taču lielu pārsteigumu jūnija inflācijas rādītājos nav, un faktiski patēriņa cenu inflācija Latvijā nav būtiski mainījusies jau kopš pērnā gada rudens. Salīdzinājumā ar maiju lielākās cenu izmaiņas jūnijā notikušas sezonāla apģērba, apavu, dārzeņu, kā arī atsevišķu pakalpojumu cenu svārstību dēļ, taču turpmākajos mēnešos Latvijā gaidāmas netipiski lielas cenu izmaiņas.

Jūnijā visstraujāk patēriņa cenas Latvijā augušas pārtikas precēm, kas salīdzinājumā ar pērnā gada attiecīgo mēnesi palielinājušās par 4,7%. Tas ir straujākais pārtikas cenu pieaugums Latvijā kopš 2017. gada. Tik spēcīgs pārtikas cenu pieaugums Latvijā joprojām ir daļēji saistīts ar pērnā gada slikto lauksaimniecības ražu, kā rezultātā dārzeņu cenas ir jūtami augstākas nekā 2018. gadā, taču šobrīd pārtikas cenu pieaugumu arvien vairāk ietekmē arī ārējie faktori. Kopš gada sākuma pārtikas cenas pasaulē augušas par vairāk nekā 7%, un pēdējos mēnešos Latvijā sākušas palielināties gaļas cenas, it īpaši cūkgaļai. Salīdzinājumā ar pērnā gada jūniju cūkgaļas cenas Latvijā augušas par gandrīz 12%, un, domājams, tas ir vismaz daļēji saistīts ar straujo Āfrikas cūku mēra izplatību Ķīnā, kas ir pasaules lielākais cūkgaļas tirgus pasaulē un veido aptuveni pusi no globālā cūkgaļas patēriņa. Tas nozīmē, ka gaļas cenas Latvijā varētu turpināt palielināties.

Vienlaikus pakalpojumu cenu inflācija Latvijā saglabājas ļoti stabila, un salīdzinājumā ar pērnā gada jūniju pakalpojumu cenas pie mums augušas par 2,9%. Galvenais pakalpojumu cenu inflācijas cēlonis šobrīd ir spēcīgais darba algu kāpums, kas tuvākajā laikā, visticamāk, nemazināsies. Tajā pašā laikā ne visas cenas aug, un līdz ar naftas cenu kritumu pasaulē jūnijā par 1,5% samazinājās arī degvielas cenas Latvijā. Tieši degvielas cenu kritums ir galvenais iemesls, kādēļ jūnijā nedaudz samazinājās arī kopējais inflācijas līmenis Latvijā.

Turpmākajos mēnešos Latvijā gan gaidāmas netipiski daudz cenu izmaiņas. Jūlijā par aptuveni 20% kritīsies dabasgāzes cenas mājsaimniecībām, un 1. augustā plānots par 15% samazināt akcīzes nodokļa likmi stiprajam alkoholam. Vienlaikus no 1. augusta Rīgā par 16,9% pieaugs siltumenerģijas cenas, un no 1. jūlija palielinājās akcīzes likmes tabakas izstrādājumiem. Tāpat septembrī gaidāms mācību maksas pieaugums atsevišķās Latvijas augstskolās. Tas viss kopumā liek domāt, ka patēriņa cenu inflācija Latvijā turpinās svārstīties ap 3%, taču liela nenoteiktība ir saistīta ar pārtikas cenām, kuru izmaiņas būs atkarīgas gan no šī gada lauksaimniecības ražas, gan no globālajām tendencēm, piemēram, jau minētā Āfrikas cūku mēra izplatības Ķīnā un citās Āzijas valstīs. Ņemot vērā visus šos faktorus, kopējais patēriņa cenu līmenis Latvijā šogad varētu augt aptuveni 3%, savukārt nākamgad nedaudz virs 2,5%.

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru